NaslovnaVESTIZašto je domaćih ribnjaka sve manje?

Zašto je domaćih ribnjaka sve manje?

Uoči Božićnog posta i krsne slave Sveti Nikola, potražnja za ribom značajno raste. Najtraženiji je šaran, po čijoj smo proizvodnji nekada bili rekorderi. Međutim, kako je to danas, zašto je domaćih ribnjaka sve manje i šta bi podstaklo uzgajivače, govorio je Aleksandra Stajčića, direktora DTD ribarstvo. 

“U Srbiji se proizvode dve vrste riba, pastrmska u centralnoj Srbiji i proizvodnja šarana u Vojvodini. Mi smo poznati po kvalitetu već dugi niz godina u ovoj vrsti proizvodnje, ali kako vreme prolazi, nekako mi proizvođači sve više gubimo interes da se bavimo ovom temom jer smo suočeni sa mnogo problema. Auditorijum Srbije treba da zna da ono što mi proizvodimo je stvarno vrhunskog kvaliteta i da nekako plastično predstavim to što mi radimo kroz konzumaciju. 

Mi kao proizvođači proizvedemo otprilike jedan ručak šarana na godišnjem nivou i recimo jednu ili dve pastrmke u toku godine. Tako da ako analiziramo statistiku, svaki treći ili četvrti ručak ili peti, šesti je zapravo riba koja dolazi iz uvoza, nažalost. Nekad smo proizvodili 8, 9, 10.000 tona šarana, sada se radi od četiri do pet hiljada tona, dok se pastrmska proizvodnja drži na toj proizvodnji od recimo 2-3.000 tona”, rekao je Stajčić. 

Ostatak gostovanja Aleksandra Stajčića pogledajte u video prilogu.

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Zašto #domaćih #ribnjaka #sve #manje

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja