Severna Koreja je raskinula petogodišnji sporazum sa Seulom koji ima za cilj snižavanje vojnih tenzija.
Sve je počelo kada je Pjongjang u utorak tvrdio da je uspešno lansirao špijunski satelit u svemir. To je dovelo do toga da deo Južne Koreje suspenduje sporazum, rekavši da će nastaviti nadzorne letove duž granice.
Pjongjang sada obećava da će u potpunosti suspendovati pakt i poslati jače snage i opremu na granicu.
“Od sada, naša vojska nikada neće biti vezana vojnim sporazumom sever-jug od 19. septembra”, navodi se u saopštenju.
Obećao je da će povući sve mere koje su preduzete za sprečavanje vojnih sukoba u svim sferama, uključujući kopno, more i vazduh, i rasporediti moćnije oružane snage i vojnu opremu novog tipa u pograničnom regionu.
Foto: EPA/EPA-EFE/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE
Pjongjang je kasno u utorak ispalio raketu za koju se veruje da sadrži njen špijunski satelit Maligjong-1, a ovu akciju označili su kao uspešnu.
Seul je oštro osudio lansiranje, a u sredu ujutru najviši zvaničnici su se složili da odmah ponovo počnu operacije nadzora duž granice, što bi omogućilo jugu da nadgleda severnokorejske ispostave i dalekometnu artiljeriju.
To je kršenje zone zabrane letova uspostavljene u okviru Sveobuhvatnog vojnog sporazuma 2018. godine, koji su potpisali lideri obe zemlje u pokušaju da deeskaliraju tenzije između njihove dve zemlje i spreče izbijanje sukoba.
Međutim, Severna Koreja je prekršila pakt više puta u protekle dve godine, lansiranjem projektila i ispaljivanjem metaka u more u pravcu juga. Prošlog decembra je poslala dronove preko granice u Južnu Koreju, od kojih je jedan leteo do glavnog grada Seula.
Sve oči uprte u Sever
Ovo je bio deo opravdanja Seula da ukine delove sporazuma, da ga se Sever već ne pridržava, piše BBC.
Neki analitičari stoga tvrde da zvanično povlačenje Pjongjanga iz sporazuma možda neće biti velika razlika.
– Budući da se Severna Koreja uopšte nije pridržavala sporazuma, oduvek je postojala mogućnost ograničenog sudara – rekao je Džo Bi Jun iz Korejskog instituta za analizu odbrane.
Ishod će verovatno zavisiti od toga šta će Sever sada preduzeti.
Čun In-bum, penzionisani general-potpukovnik vojske Južne Koreje, rekao je da bi Sever želeo da „oteža život Jugu kao što ga Jug čini njima“. On je predvideo da će početi isticanjem artiljerije duž granice, i letenjem više dronova, verovatno na teritoriju Južne Koreje.
Foto: EPA/JEON HEON-KYUN
Ministar odbrane Južne Koreje Šin Von-sik upozorio je ranije da bi Seul, ukoliko bi Sever iskoristio suspenziju kao izgovor za provokacije, to “odmah i čvrsto kaznio do kraja”. Rekao je da će pratiti ponašanje Severa i razgovarati o kontramerama da preduzme sa predsednikom Jun Suk Jeolom, kada se vrati sa svog putovanja u Veliku Britaniju.
Pjongjang insistira da je lansiranje špijunskog satelita deo njegovog “prava na samoodbranu”, ali su to oštro osudili Južna Koreja, SAD i Japan.
Razvoj funkcionalnog špijunskog satelita glavni je deo petogodišnjeg vojnog plana Severne Koreje, koji je izneo njen lider Kim Džong Un u januaru 2021. godine.
Tehnologija bi u teoriji mogla da omogući Pjongjangu da nadgleda kretanje američkih i južnokorejskih trupa i oružja na Korejskom poluostrvu, omogućavajući mu da uoči dolazeće pretnje. To bi takođe omogućilo Severu da preciznije planira svoje nuklearne napade.
Severnokorejski državni mediji tvrde da lider te zemlje Kim Džong Un već pregledava slike američkih vojnih baza na Guamu koje je poslao novi satelit.
BBC nije mogao da potvrdi one navode.
#Kritično #Dok #svi #gledaju #Ukrajinu #Izrael #Koreja #samo #što #nije #eksplodirala #Kimova #šokantna #odluka #odjekuje #planetom #ovo #znači #samo #jedno