Yandex prodao ruski deo poslovanja za 5,2 mlrd. $: Šta će biti sa kompanijom u Srbiji?
Yandex, kompanija koja se često naziva „ruski Google“, pristala je da proda svoje poslovanje u zemlji u okviru ugovora o gotovini i akcijama vrednom 475 milijardi rubalja (5,2 milijarde dolara), jer nastoji da obezbedi svoju budućnost nakon rata u Ukrajini.
Prodaja Yandex-ove matične kompanije sa sedištem u Holandiji, koja je najavljena u ponedeljak, konzorcijumu ruskih investitora takođe će dovesti do toga da grupa odvoji neke od svojih glavnih međunarodnih projekata.
Ovaj potez je usledio nakon dugotrajnih 18-mesečnih pregovora sa Kremljom o tome kako da se redomicira strateški važna ruska imovina uz istovremeno izvlačenje neke vrednosti za njene pretežno zapadne akcionare.
Ti razgovori su počeli nakon što je Vladimir Putin naredio invaziju na Ukrajinu. Rat je poremetio Yandex, koji je imao ambicije da postane globalni internet gigant i imao tržišnu kapitalizaciju od 30 milijardi dolara na svom vrhuncu. Hiljade njenih zaposlenih napustilo je zemlju, dok su se strani investitori i ključni partneri distancirali od ruske kompanije.
Prodajna cena „odražava obavezan popust od najmanje 50 odsto“ na „fer vrednost“ prema pravilima ruske vlade o izlascima zapadnih kompanija, saopštila je matična kompanija Yandex-a.
Yandex je rekao da će ostati „privatna i nezavisna kompanija“ čiji će menadžerski tim „zadržati upravljanje kompanijom i pravo na donošenje ključnih odluka“ kao što su značajno restrukturiranje, budžet, spajanja i akvizicije.
Prodajom ruskog dela se otvara put da Yandex pokuša da nastavi poslovanja u inostranstvu, jer je vlasnik firme Arkady Volozh pod sankcijama Evropske unije, a ruski ogranak je skinut sa Nasdaq indeksa nakon što je počela inavazija Rusije na Ukrajinu, u februaru 2022. godine.
Yandex – lider u modernoj tehnologiji u Rusiji
Prema ruskom listu Interfax, Dmitrij Peskov, Putinov portparol, rekao je: „Yandex je jedan od nacionalnih šampiona u ekonomiji u oblasti visoke tehnologije i jedna od najvećih kompanija. Za nas je važno da kompanija nastavi da radi u zemlji.”
Suosnivač Yandex-a Arkady Volozh, preselio se u Izrael 2014. godine i kasnije postao jedan od retkih vodećih ruskih biznismena koji su govorili protiv rata. Prošlog avgusta je rekao da je invazija „varvarska i da je kategorički protiv toga“.
Volozova izjava, koja je usledila više od godinu dana nakon sankcija EU protiv njega, kasnije je izazvala kritike Putina, koji je pitao da li ima „osećaj nacionalnog samoidentiteta ili želi da emigrira i da se više ne identifikuje kao Rus“.
Yadex je angažovao bivšeg ministra finansija Alexei Kudrina, jednog od Putinovih dugogodišnjih poverenika, da pomogne u postizanju sporazuma sa Sergei Kirienko, šefom unutrašnje politike Kremlja.
Prema sporazumu, Yandex-ov ruski posao, koji čini 95 odsto prihoda, imovine i zaposlenih grupe, biće u vlasništvu konzorcijuma koji uključuje članove uprave kompanije i Argonaut, fonda koji je u krajnjem vlasništvu naftne kompanije Lukoil.
Njegovi ostali članovi uključuju firme koje kontrolišu ruski investitori Alexander Chachava, Pavel Prass i Alexander Ryazanov. Konzorcijum se obavezao da neće prodati svoje akcije u ruskom poslovanju Yandex-a tokom početnog perioda od 12 meseci nakon završetka prodaje.
Šta će biti sa srpskim ogrankom Yandex-a?
Holandska kompanija će rebrendirati i zadržati kontrolu nad nekoliko međunarodno fokusiranih preduzeća u kojima radi 1.300 bivših zaposlenih u Yandex-u u oblasti autonomne vožnje, oblaka, podataka i obrazovanja, kao i centar podataka u Finskoj i neke licence za intelektualnu svojinu.
Iz saopštenja je nejasno kome će otići srpski deo poslovanja s obzirom da je bila vezana za ogranak u Holandiji, te da je Srbija kandidat za članstvo u EU i normalno sarađuje sa oba tržišta.
„Prema uslovima predložene transakcije, Yandex N.V. će prodati ceo svoj udeo u IJSC ‘Yandex’, međunarodnom akcionarskom društvu registrovanom u Rusiji koje će držati svu imovinu i operacije Yandexa u Rusiji i određenim međunarodnim tržištima“, navodi se u saopštenju.
Upravo ovaj odeljak kompanije je otvorio kancelarije u Srbiji, relativno brzo nakon početka rata u Ukrajini, prenosi Nova Ekonomija.
Iako je kompanija još 2018. godine u Srbiju došla sa taksi uslugom, po čemu su i dalje najprepoznatljivi, imaju više ambicioznih planova koji zavise od dobijanja regulatornih dozvola – od onlajn programerskih kurseva, uvođenja e-skutera, deljenja vožnja, do izgradnje biciklističkih staza za te servise.
Svi navedeni biznisi su pod okriljem Yandex NV, pošto je matična kompanija divestirala iz svojih razvojnih projekata nakon izbijanja rata u Ukrajini.
Izvor: BIZLife
Foto: Yandex/Beta/AP/YT Scrn
#Šta #će #biti #kompanijom #Srbiji