NaslovnaVESTIU Srbiji 24 slučaja morbila, najviše zaraženih u Beogradu — RT Balkan

U Srbiji 24 slučaja morbila, najviše zaraženih u Beogradu — RT Balkan

27. feb 2024 20:43

| Obnovljeno: 27. feb 2024 20:43

Među obolelima je šestoro dece uzrasta od tri do pet godina, od kojih je petoro bilo nevakcinisano, a jedno je primilo jednu dozu vakcine

Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” saopštio je da su u Srbiji registrovana 24 slučaja malih boginja, a na teritoriji Beograda 21.

U saopštenju se navodi da je od 21 osobe obolele od morbila u Beogradu, 17 slučajeva potvrđeno u Torlaku, a četiri obolele osobe su porodični kontakti laboratorijski potvrđenog slučaja.

Među obolelima je šestoro dece uzrasta od tri do pet godina, od kojih je petoro bilo nevakcinisano, a jedno je primilo jednu dozu vakcine sa komponentom protiv morbila, osam nevakcinisanih osoba uzrasta od osam do 23 godine, jedna potpuno vakcinisana osoba uzrasta 16 godina, kao i šest osoba starijih od 40 godina nepoznatog vakcinalnog statusa.

Komplikacija u vidu upale pluća bila je prisutna kod troje obolelih.

U saopštenju se podseća da je bolest potvrđena 13. februara kod osobe (46) iz Novog Sada, koja je nepotpuno vakcinisana jednom dozom vakcine, 20. februara kod dvogodišnjeg nevakcinisanog deteta sa teritorije Stare Pazove, kao i kod deteta od 13 meseci sa teritorije Severnobanatskog okruga.

Vakcinacija jedina efikasna preventivna mera

Morbile se prenose direktnim kontaktom sa obolelom osobom – putem poljupca, rukovanja, putem vazduha respiratornim kapljicama koje emituje obolela osoba kao što su kašalj i kijanje, a retko indirektnim putem preko sveže kontaminiranih predmeta.

“Inkubacija, period od momenta ulaska virusa u organizam do manifestacije oboljenja, odnosno pojave tegoba kod malih boginja traje sedam do 18 dana. Nakon toga dolazi do pojave povišene telesne temperature, sekrecije iz nosa, kašlja i konjuktivitisa – vodnjikave, crvene oči, otečeni kapci. Nabrojani simptomi traju dva do četiri dana, nakon čega dolazi do skoka telesne temperature, preko 40 stepeni i pojave makulopapulozne ospe prvo na licu, iza ušiju i na vratu, koja se zatim širi na trup i ekstremitete”, objasnili su u Zavodu za javno zdravlje u Beogradu.

Obolela osoba je zarazna poslednjeg dana inkubacije, kada je još uvek bez tegoba, četiri dana pre izbijanja osipa i četiri dana posle toga.

“Komplikacije su češće kod dece mlađe od pet godina i odraslih osoba starijih od 20 godina. To su zapaljenje pluća (pneumonija), zapaljenje srednjeg uha, dijareja, zapaljenje mozga i gubitak vida. Zapaljenje pluća se javlja kod svake 20. obolele osobe i oko 60 odsto slučajeva smrtnih ishoda nastaje upravo zbog ove komplikacije. Svaki hiljaditi bolesnik dobija zapaljenje mozga, dok na 1.000 obolelih sa navedenom komplikacijom dolazi do smrtnog ishoda”, kažu u Zavodu.

Vakcinacija je jedina efikasna preventivna mera koja dovodi do stvaranja solidnog i dugotrajnog (doživotnog) imuniteta. MMR vakcina se daje u dve  doze: deci u drugoj godini života (pravovremeno data vakcina je u uzrastu od 12 – 15 meseci) i u 7. godini života (u okviru priprema za polazak u školu).

InfoPuls-podeljeno sa ⮕ IZVOR

#Srbiji #slučaja #morbila #najviše #zaraženih #Beogradu #Balkan

POVEZANI ČLANCI

Najnovija ažuriranja