Većina odraslih lako prati ritam muzike, pa se mislilo da se ova osobina razvijala starenjem. Međutim, prema novoj studiji, već smo rođeni sa osećajem za ritam.
Naučnici sa Univerziteta u Amsterdamu i Istraživačkog centra za prirodne nauke u Mađarskoj otkrili su da sposobnost prepoznavanja ritma nije samo stvar učenja, već je poseban kognitivni mehanizam koji je aktivan pri rođenju.
Ovo je eksperimentalno dokazano. U studiji je učestvovalo 27 novorođenih beba.
Preko slušalica su im predstavljene dve verzije istog ritma bubnjeva. U prvom je pauza između zvukova uvek bila ista, a u drugom različita, što je onemogućavalo percepciju ritma, ali je bilo moguće naučiti redosled zvukova.
Ovo je omogućilo istraživačima da naprave razliku između percepcije ritma i učenja. Reakcije beba su praćene pomoću elektroencefalograma.
Proučavajući aktivnost moždanih talasa naučnici su otkrili da bebe reaguju na zvuk bubnjeva kada je vremenski interval između udaraca uvek isti.
U razgovoru o ovoj posebnoj veštini novorođenčadi naučnici su naglasili važnost ranog razvoja sluha kod male dece, uključujući recitovanje poezije i pevušenje pesama, prenosi ruski sajt „Zdravlje“.
#Rođeni #smo #osećajem #ritam