Deset hiljada biljnih vrsta postoji na našim prostorima, a za pripremu čaja upotrebljavaju se različiti delovi biljaka: cvet, list, koren, rizom, kora, herba (cela biljka)…
Jesen je period kada zbog promenljivog vremena organizam reaguje na prilagođavanje novim klimatskim uslovima i često dolazi do pada imuniteta. Tada nam je potrebna dodatna nega da bismo se zaštitili ili bolje podneli prehladu ili grip koji su nezaobilazni u ovo vreme.
– Probajte najpre sa napicima od lekovitog bilja. Imajte na umu da su i naše bake pravile biljne napitke i obloge kako bi na taj način pomogle bolesnima. Na našim prostorima postoji čak 10.000 lekovitih biljnih vrsta – kaže diplomirani fitoterapeut Tatjana Čopa.
Evo koje čajeve predlaže ako želite da tokom ovog prelaznog perioda ne zakačite nikakvu prehladu.
Foto: Shutterstock
Kopriva deluje antiupalno
Čaj od lista koprive
Čaj od lista koprive je pravi prirodni multivitamin prožet mineralima. Sadrži gvožđe, magnezijum, kalijum, vitamine C i A, kao i vitamin K, B2 i B5. Kopriva deluje antiupalno i regenerativno. Kompletno tonizira organizam, podiže i pojačava opšti imunitet.
PRIPREMA: Dve kafene kašičice čaja prelijte sa 250 ml proključale vode, procedite i pijte mlako, dve do tri šolje dnevno.
Čaj od ploda šipka
Čaj od ploda šipka je dragocen zimski rezervoar vitamina. Sadrži velike količine vitamina C, koji je neophodan za podizanje imuniteta i spada među biljke sa najvećim sadržajem tog vitamina. Poređenja radi, 100 g ploda šipka sadrži vitamin C kao jedan kilogram limuna. Pored toga, sadrži i vitamine B1, B2 i A. Preporučuje se kod prehlada i za jačanje imuniteta. Deluje okrepljujuće i osvežavajuće.
PRIPREMA: Dve kafene kašičice čaja stavite u 250 ml hladne vode, prokuvajte, procedite i pijte zaslađeno medom sa malo limuna.
Foto: Shutterstock
Lipa dovodi do pojačanog znojenja
Čaj od cveta lipe
Čaj od cveta lipe opija svojim mirisom i aromom. Lekovite efekte ostvaruju pre svega etarsko ulje i flavonoidi, kao i vitamin C. Aktivni sastojci u lipovom cvetu dovode do pojačanog znojenja, što je posebno korisno kod prehlada i infektivnih oboljenja praćenih temperaturom. Lipa se preporučuje i u preventivi, pa je poželjno upotrebljavati čajni napitak pre sezone gripa i prehlada.
PRIPREMA: Dve kafene kašičice čaja prelijte sa 250 ml proključale vode, procedite i posle 15 minuta popijte.
Čaj od cveta zove
Ova biljka bogata je vitaminima B1, C i E. Pročišćava organizam i pored lipe i šipka, stimuliše organizam na znojenje. Na taj način organizam se brže oporavlja od prehlada i virusa.
PRIPREMA: Dve kafene kašičice čaja prelijte sa 250 ml proključale vode, procedite i posle 20 minuta popijte mlak čaj.
Inhalacija otpušava nos
Prehlade i virusne infekcije neretko prati i opstrukcija disajnih organa, pre svega nosa, gde se usled začepljenja disajnih kanala javlja pritisak u čeonom delu, kao i bolovi u glavi i zujanje u ušima.
– Inhalacija, odnosno terapija udisanjem otklanja tegobe, jer udisanjem same toplote krvni sudovi se šire. Upotreba etarskih ulja u ovu svrhu pomaže i daje odlične rezultate – objašnjava fitoterapeut Tatjana Čopa.
PRIPREMA: U 800 ml proključale vode ili čaja od žalfije, stavite supenu kašiku morske soli, dve kapi etarskog ulja eukaliptusa, pokrijte glavu peškirom i udišite pet do deset minuta. Posle inhalacije utoplite se i ne izlazite napolje.
Zdravlje
Ukoliko volite da ispijate kafu, važno je da znate da između ostalog može ometati apsorpciju određenih minerala.
sledeća vest