„Anđeo, psihopata, čudovište, Tarzan, Indijanac, pljačkaš banke, ljubavnik…”
Ovako je u sinopsisu za biografsku knjigu „Kako sam otkrio Ameriku”, autora Nemanje Sarača, opisan Lazar Rajić Rokvud, holivudski glumac, rodom iz Sombora.
„Lazar nije znao šta je ’svet’, ali hteo je bude deo njega”, piše u knjizi.
Laletova nostalgija
Na početku razgovora za „Magazin”, Rokvud, koji nam se jednostavno predstavio kao Lale, kaže:
„Stalno me je vukla ta želja da stignem do Holivuda, ali je u meni uvek bilo i neke nostalgije. Mlad sam ostavio Sombor i otišao, i uvek se nekako bunim u sebi što sam najmanje živeo u svom divnom gradu.”
Film „Lovac na jelene” proslavio je gosta iz Amerike (Foto „Vikipedija”)
Ovo mu je peti put u poslednje vreme da boravi u Srbiji, a pre toga nije bio 23 godine. I kaže kako mu je svaki put kad dođe zdravlje sve bolje, a jedno vreme nije mogao da živi bez pumpice za astmu.
U Sombor, grad koji je napustio da bi u svetu snimao filmove, vratio se pre desetak godina – da bi snimio film. Između ostalih, glumio je tada i sa holivudskim zvezdama Nikom Mankuzom, Majklom Pareom i Džonom Sevidžom, s kojim sada promoviše svoju biografiju po Srbiji.
Džon Sevidž, koga pamtimo iz filmova „Lovac na jelene” i „Kosa”, želeo je da svojim prisustvom skrene pažnju javnosti na knjigu o životu svog velikog prijatelja.
„Lazara sam upoznao još kada sam prvi put došao u Srbiju. Glumili smo zajedno. Radujem se što ovoga puta obilazimo srpske gradove da bismo promovisali njegovu knjigu”, priča za „Magazin” Sevidž.
S Nemanjom Saračem, autorom knjige „Kako sam otkrio Ameriku”
Na pitanje s kim, osim glumaca, voli da se druži, Sevidž pominje vojna lica, likove koje je više puta tokom karijere i sam tumačio:
„Pomagao sam im da nastave s normalnim životom kada bi se vratili iz službe po dalekim delovima sveta. Oni sada imaju novi život, neki gaje konje i često mi kažu: ‘Hej Džone, hajde da snimimo neki kaubojski film!’, jer znaju da mnogo volim vesterne.”
Lazar Rajić je, međutim, oduvek više voleo francuske filmove. Kao mladić uhapšen je zbog ilegalnog prelaska jugoslovensko-italijanske granice, kada se uputio da vidi Belmonda i Delona.
„Voleo sam tu zemlju iz filmova. Rođen sam u priličnoj sirotinji, a tamo su u svakom filmu jeli neke fine doručke. Francusku volim, možda, i zbog jezika, koji mi je uvek bio tako romantičan.”
Prošavši kroz Nemačku i Francusku, videvši Belmonda i Delona, Lazar je stigao u Kanadu. Tamo je radio najteže poslove i živeo s Indijancima. U Americi je pohađao prestižnu školu glume, družio se s Vorenom Bitijem, Džinom Hekmanom, Kirkom Daglasom, igrao fudbal s Rodom Stjuartom i Eltonom Džonom. Tu je pronašao i ljubav svog života, svoju „srodnu dušu i sanjarku” Monu Reum, nekadašnju prvu pratilju mis Kanade. S njom je živeo u Los Anđelesu.
„Bio sam 42 godine oženjen Francuskinjom iz Kanade, ona se razbolela i napustila nas je prošle godine. Sad živim sam, naučio sam”, kaže s tugom u glasu.
S Lazarom je u Beograd došao još jedan prijatelj, Somborac Nemanja Sarač, autor njegove biografije „Kako sam otkrio Ameriku”.
„Ideju za knjigu dalo mi je naše prijateljstvo, Lazarev izuzetno bogat život i njegova neumorna borba da ostvari svoj san”, ističe Nemanja za „Magazin”.
Priča kako su se upoznali pre više od deset godina i pošto ih je obojicu najviše zanimao film, najviše su o njemu i pričali, a vremenom kroz razgovore i druženja razvio se i koncept Lazareve biografije.
Nemanju je najviše impresionirao način na koji je Lazar uspeo da dođe do Holivuda, da sklopi brojna prijateljstva s poznatima.
Povratak u Sombor
Lazar otkriva da se s Nemanjom upoznao u Somboru, kada je snimao film „Povratak”. Filmska ekipa snimala je neku scenu na malom groblju, na kojem je sahranjen njegov otac.
Po Lazarevoj ideji, Sombor je dobio i filmski festival, kao omaž filmskoj istoriji grada.
Lazar Rajić Rokvud
Umetnička prezimena
Lazar Rajić je, po dolasku u Ameriku, zbog lakšeg izgovora i pamćenja, uzeo umetničko ime Rokvud. Sevidž je, takođe, promenio prezime.
Pitali smo ga zašto Sevidž (Divljak), po kom je postao poznat širom sveta, kada je rođen kao Džon Smili Jangs?
„Kada je trebalo da nastupam u mjuziklu „Violinista na krovu” na Brodveju, morao sam prvo da se učlanim u sindikat. Na prijavi su mi rekli da ne mogu da zadržim prezime Jangs, jer je mnogo često, ali ni da uzmem majčino holandsko Van der Vir. Onda sam video svoju bivšu devojku iz srednje škole s novim dečkom, koji se zvao Majk Sevidž. On je oteo moju srednjoškolsku ljubav. I tako sam ja uzeo njegovo prezime”, ispričao nam je slavni glumac.
#Lazar #otkrio #Ameriku #Džon #otkriva #Srbiju