Malo je poznatih ličnosti u Srbiji, i u bivšoj Jugoslaviji, imalo sportske konje. Jedan od njih je popularni pevač Zvonko Bogdan, koji je sa 65 godina „otišao u penziju” – prestao je da vozi svoje kasače u sulkama i odlučio da pređe na tribine. Dok je umetnik, koji je opevao u svojim pesmama sever Bačke, u poznim godinama našao zadovoljstvo u vinskim podrumima i vinovoj lozi, veliko ime srpske košarke Nikola Jokić svaki boravak u rodnom Somboru iskoristi da provede sa svojim četvoronožnim ljubimcima. Tako je i ovog leta. Čim se završila sezona u Americi eto Jokića u Somboru i na hipodromima. Grlo „Drim kečer” („Hvatač snova”).
Jokić zbog ugovora sa NBA timom iz Denvera kao skupo plaćeni sportista ne sme da sedne u sulke i takmiči se, jer bi to nosilo i rizik od povrede, ali zato se pojavljuje u padoku, ulazi u štalu, radi sve što i štalski momci i ne stidi se nikakvog posla, koji se mora obaviti da bi ljubimac bio otimaren, nahranjen i napojen. A Jokić ih ima ne jednog, već četiri. I njegov otac je veliki zaljubljenik u konjarstvo. Odskoro je počelo da se šuška i o ulasku mladog Jokića u biznis, ako to tako može da se kaže, jer obično ova vrsta posla ne donosi neki naročiti novac. Naime, Nikola je želeo da otkupi somborski hipodrom ali se na tome stalo i konačna odluka još nije doneta. Opština ne želi da proda objekat već da ga da u najam na 99 godina, ali su se u međuvremenu pojavili i problemi sa neraščišćenim imovinskim odnosima.
Ipak, ljubitelji konjičkog sporta nadaju se da će NBA zvezda uspeti u svojim naumima jer bi to i njima dosta značilo, donelo bi ovom sportu mnoge poklonike, mediji znatno više prostora i vremena bi posvećivali konjima, pa bi i koristi bile višestruke.
Najviše trka u Šapcu
Svake godine u Srbiji se održi četrdesetak trkačkih dana. Nekada je Beograd bio prestonica konjičkog sporta, ali kada je zapao u probleme trkački dani su proređeni, pa umesto svake nedelje, od aprila do kraja oktobra, da ugošćuje rasne ate, vlasnike, trenere i jahače, to se zahvaljujući entuzijastima svelo na jednomesečna okupljanja. Zato su neka trkališta dobila na značaju, kao što je šabački hipodrom, a i požarevački. Oni sada imaju više takmičarskih dana u godini. Beograd je pretekla i Subotica, kao centar kasačkog sporta i konjičke manifestacije „Dužijanca”.
U Vojvodini su kao sportski konji popularniji kasači, a u Beogradu i centralnoj Srbiji, naročito Mačvi, galoperi.
Šabac je uvek u nečemu bio prvi. Šapčani vole da kažu da je njihov grad imao prvi zastakljen prozor, prvi bolnički ležaj, prvi klavir…. Ono u čemu je danas prvi (u svetu!) su novogodišnje konjičke trke, koje se održavaju svakog 1. januara, tačno u podne.
Šabački kraj je uvek bio poznat po konjarstvu, i to galopskom. U mnogim selima i danas se održava ta tradicija, ali umesto mačvanskih domaćina sve je više privatnih preduzimača i biznismena, koji su svoja grla stacionirali u štalama na hipodromu.
Neprekinuta tradicija
U severozapadnim krajevima Srbije aktuelna su još dva hipodroma, Bogatić i Vrelo kod Uba, koji jednom do dva puta godišnje organizuju konjičke trke i uspevaju da održe tradiciju neprekinutom. Odskoro je i Sremska Mitrovica dobila hipodrom, i tamo se organizuju trke konja, a oni koji znaju da je ovaj grad bio jedna od prestonica Rimskog carstva neće se iznenaditi kada čuju da su ovde još u antičko doba održavana konjička nadmetanja.
Dok se u Šapcu takmiči u čast kralja Aleksandra, u Požarevac je iz Beograda premeštena najvažnija trka za trogode i starije galopere, koja se nekada zvala Trka za pehar maršala Tita, da bi docnije bila preimenovana u Trku za pehar predsednika republike. Ova trka je na programu 11. avgusta, a tri nedelje kasnije trodnevna manifestacija Ljubičevske konjičke igre sa višebojom kao centralnim događajem.
Na Ljubičevskim igrama najzanimljivija je galopska trka Kup Ljubičeva.Igre su uvek praznik za ovaj grad. Hiljade Požarevljana tradicionalno izlaze na ulice da pozdrave defile požarevačkih vitezova i prisustvuju svečanom otvaranju, drugog dana je utakmica u daljinskom jahanju na 40 kilometara i polufinalna takmičenja u višeboju, a nedelja je kruna ove manifestacije.
Konjički sport pretvorio se u karavan na četiri točka: konja u prikolicu, prikolicu za automobil, pa put Subotice, Ade, Srbobrana Sombora, Šapca, Beograda, Požarevca… Glavni pogon i dalje su ljubav i velika posvećenost.
#Tutanj #kopita #Subotice #Leskovca